Večeras je u Pozorištu na Terazijama svečano zatvoren 57. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma.
Nakon govora umetničkog direktora Janka Baljka, koji je skrenuo pažnju na to da dokumentarni i kratki filmovi opstaju kao retka biljka koja zaslužuje naročitu negu, dodeljene su nagrade Festivala.

ODLUKA ŽIRIJA O NAGRAĐENIM FILMOVIMA

Članovi žirija 57. Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma u sastavu:
1. Kamran Shirdel, Predsednik žirija
2. Olga Vassileva Markova
3. Mladen Đorđević
4. Bojana Andrić
5. Pip Chodorov
na završnoj sednici, nakon detaljnog pregledanja svih filmova takmičarskog programa, doneli su sledeće odluke o nagrađenim filmovima:

GRAND PRIX FESTIVALA, statueta i novčani iznos od 3.000 EUR, za najbolji film Festivala većinom glasova dodeljuje se filmu:

Grad granica u režiji Jun Suh, SAD

Eksplikacija: Moćan, emocionalni dokumentarni film o složenoj i važnoj temi, odnosno temama, rediteljska istrajnost da sagleda sve tokom više godina, kao i maestralno uklapanje nekoliko priča u jednu, provocira nas na
misao i dijalog.

ZLATNA PLAKETA BEOGRAD za najbolji film međunarodnog takmičarskog programa i novčani iznos od 2.000 EUR, odlukom većine glasova dodeljuje se filmu:

Ona” u režiji Pau Kamarasa, Španija

ZLATNA PLAKETA BEOGRAD za najbolji film domaćeg takmičarskog programa i novčani iznos od 2.000 EUR, odlukom većine glasova dodeljuje se filmu:

U redu, pobedio sam…” u režiji Vladimira Petrovića

Eksplikacija: Ovaj potresan portret bogate i dirljive ličnosti, približava nas čoveku koji je čini se bio izolovan od drugih, voljen ali neshvaćen, i teško pristupačan. Film koji nas ostavlja u drhtanju.

Eksplikacija: Univerzalno osećanje izražava koristeći impresivni stil filma, i oslikava ga na jednostavan, jasan i estetski način kroz majstorstvo kinematografije.

vladimir petrovic prima nagradu

ZLATNE MEDALJE BEOGRAD i novčani iznos od 1.000 EUR za najbolje filmove po kategorijama međunarodnog takmičarskog programa, dodeljuju se:

– ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM, odlukom većine glasova nagradu dobija reditelj filma
Oproštaj – Ventura Dural, Španija

Eksplikacija: Za snažan psihološki portret, ne samo jednog mladog čoveka i njegove porodice, već i kompletnog sistema mentalne zdravstvene zaštite, pravosudnog sistema, kao i moralnosti uopšte. Mnogo kompleksnija priča nego što se na prvi pogled čini.

– ZA NAJBOLJI ANIMIRANI, KRATKI IGRANI ILI EKSPERIMENTALNI FILM , odlukom većine glasova nagradu dobija reditelj filma

Razglednica – Stefan Le Lay, Francuska

Eksplikacija: Za radoznao i zabavan način na koji likovi putuju preko ekrana kroz vreme i prostor, koračajući kroz granice koje odvajaju potpuno različite univerzume. Žiri takođe ističe i filmove:
Omoro- režija Kristof Kalisoni i Eva Ofredo, LoopLoop – režija Patrik Bergeron, kao i film Pasaži – režija Johan van Gerven.

ZLATNE MEDALJE BEOGRAD i novčani iznos od 1.000 EUR za najbolje filmove po kategorijama domaćeg takmičarskog programa, dodeljuju se:

– ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM , odlukom većine glasova nagradu dobija reditelj filma
Edmund u Kneževcu – Luka Popadić

Eksplikacija: Za uspešan portret antiglobalističkog heroja koji uspeva da napravi radikalni izbor u svom običnom načinu života

– ZA NAJBOLJI ANIMIRANI FILM, jednoglasnom odlukom nagradu dobija rediteljka filma
Kosmonaut lutalica – Marija Milanović Lazarevski

Eksplikacija: Za inteligentno parodiranje dostignuća savremenog čovečanstva kao i vraćanje zapostavljenim duhovnim vrednostima kroz arhaične i jednostavne oblike animacije.

– ZA NAJBOLJI KRATKI IGRANI FILM žiri konstatuje nezadovoljstvo ovogodišnjom selekcijom u ovoj kategoriji. Većinom glasova žiri je odlučio da nagradu ipak dodeli.

Odlukom većine glasova nagradu dobija rediteljka filma
Bez traga – Maša Nešković

Eksplikacija: Vizuelnim građenjem klaustrofobične atmosfere i promišljenom dramaturgijom rediteljka nudi nekoliko mogućih rešenja tajne od kojih nas svako dovodi u stanje nelagodnosti, straha i bespomoćnosti.

– ZA NAJBOLJI EKSPERIMENTALNI FILM, jednoglasnom odlukom nagradu dobija rediteljka filma
Apetit – Irena Ristić

Eksplikacija: Multi skrin video eksperiment prekinute komunikacije, podeljenog prostora i rasparčanih odnosa, prikazuje postojanje dve strane svake priče.

– ZA NAJBOLJU PRODUKCIJU GRUPE FILMOVA, odlukom većine glasova nagradu dobija

Fakultet dramskih umetnosti

Eksplikacija: Faluktet dramskih umetnosti, nametnuo se kao domaći proizvođač filmova bez konkurencije u trci za ovu nagradu, obzirom da je u programu ovogodišnjeg festivala jedini prisutan sa većim brojem filmova, 5 (pet) dokumentarnih, 6 (šest) kratkih igranih, kao i 1 (jednim) eksperimentalnim filmom.

Četiri DIPLOME festivala za pojedinačni autorski doprinos u filmovima domaćeg takmičarskog programa, dobili su:
1) Za najbolji snimateljski rad, snimatelj filma Korak po korak – Stefan Đorđević
2) Za najbolju animaciju, animator filma Skice – Krunoslav Jović
3) Za najbolju montažu, montažer filma Zvezda je rođena – Marko Simić i Vanja Kovačević
4) Za najbolji dizajn zvuka, autor dizajna zvuka filma Bez traga – Vladimir Uspenski, Vladimir Živković i Miloš Drndarević.

Leave a Reply

Your email address will not be published.