Originalni naziv filma: Changeling
Žanr: Triler, istorijski, misterija
Režija: Clint Eastwood
Uloge: Angelina Jolie, Jeffrey Donovan, Colm Feore, John Malkovich, Amy Ryan, Michael Kelly
Scenario: J. Michael Straczynski
Trajanje: 141 min
Studio: Universal Pictures

Zamena - scena iz filma

Zamena - scena iz filma

sinopsis filma Zamena

U martu 1928. godine devetogodišnji sin Kristine Kolins (Andželina Džoli), Volter, je nestao. Pet meseci kasnije, policija Los Anđelesa, pod velikim pritiskom zbog nagomilanih nerešenih zločina, saziva konferenciju za novinare i predaje Kristini dečaka za koga tvrdi da je njen sin, iako ona to poriče. Kako bi izbegao sramotu, kapetan Džouns (Džefri Donovan) zahteva od nje da uzme dečaka na osnovu istrage i suđenja. Kada Kristina nastavi da insistira da joj policija pronađe pravog sina, Džouns će uraditi ono što Biro uvek radi sa problematičnim građanima – smestiće je u ludnicu. Aktivista Gustav Brigleb (Džon Malkovič) preuzima njen slučaj i pokušava da ospori verziju koju je iznela policija. U međuvremenu, drugi policajac, detektiv Ibara, pokreće istragu o potencijalnom serisjkom ubici, koji ne samo da potvrđuje Kristinine slutnje, već kompromituje napore nadređenih da zadrže gnev građana koji raste zbog života u policijskoj državi
„Zamena“ je emotivna i provokativna drama koja je zasnovana na istinitim događajima koja su zauvek izmenila grad Los Anđeles. Film priča priču jedne žene čiji je nepobediv duh i odbijanje da se preda rasturilo korumpiranu policijsku stanicu i uvelo novi period dostojanstva i jednakosti pod okriljem zakona.

Sećanje na Kristinu Kolins ipak će živeti

Istorija Los Anđelesa je obeležena senzacionalnim pričama o korupciji, zataškivanjima i ubistvima u toku formativnih godina ovog grada. Od silovanja Roskoa „Feti“ Arbakla i suđenja za ubistvo mlade strarlete Virdžinije Rape 1921. godine, preko kidnapovanja evangelistkinje Ejmi Semple Mekfirson 1926. do „Crne Dalije“ ubistva 1947. godine, skandal je prožimao grad i bacao loše svetlo na političke operativce.
Ali malo poznata priča o borbi jedne žene iz radničke klase – uprkos nesavladivim izgledima – da pronađe svog izgubljenog sina bila je ta koja će, skoro 80 godina kasnije, podstaći sklapanje partnerstva između nekoliko najcenjenijih holivudskih filmadžija. Neverovatna priča Kristine Kolins je skoro pala u zaborav kad je na nju nabasao jedan bivši novinar.

Pre nekoliko godina, scenarista Džej Majkl Stracinski, bivši novinar koji je pisao za Los Anđeles Tajms, Herald Egzaminer i Tajm, među mnogim drugim izdanjima, nabasao je na zapanjujuću priču jedne žene iz radničke klase koja je srušila jednu političku mašineriju. Scenarista se priseća, „Izvor koji sam imao u Gradskoj većnici me je pozvao jednog dana i rekao da spaljuju stare izveštaje i da bi trebalo da pogledam nešto pre nego što ga bace u peć. Tako sam se ja sjurio u većnicu i oni su tamo imali transkript saslušanja Gradske socijalne pomoći u slučaju Kristine Kolins. Počeo sam da iščitavam svedočenja i pomislio, „Nemoguće da se ovo stvarno desilo. Ovo mora da je neka greška. „Ali to je bilo dovoljno da se navučem na priču pre nego što je knjiga završila u vatri.“
Ono što je za Stracinskog, na prvi pogled, bilo zapanjujuće postalo je sve više potresno što je više kopao po detaljima slučaja. Priču je istraživao otprilike godinu dana, zavirivao je u svaki nejasan detalj oko sedmogodišnjeg putešestvija Kolinsove kako bi našla odgovore o nestanku njenog sina. Ono što je pronašao je bilo još potresnije od Hačinsove podvale. Ispod prašnjavih dokumenata, isplivao je paralelni slučaj – koji je govorio o izopačenim detaljima o zverskim zločinima koji je nad decom počinio Gordon Nortkot (koji je naizmenično prvo priznavao a zatim poricao da je ubio još uvek nestalog Voltera Kolinsa) i o nepopustljivoj moći vlasti Los Anđelesa iz tog perioda.
Iako je Kolinsova umrla 1935. godine nikad ne saznajući šta se desilo s njenim sinom, Stracinski je sumirao koliko je moćna bila njena zaostavština. Moja namera je bila jednostavna: da odam počast onome što je Kristina Kolins učinila. Moj posao je bio da ispričam priču što iskrenije moguće i da odam počast njenoj borbi i tome kako nikad nije izgubila nadu i nastavila da traga za svojim sinom. Njeno jednostavno pitanje: „Gde je moj sin“ je srušilo celokupnu gradsku strukturu Los Anđelesa. Da bi dodao na verodostojnosti priče, scenarista je doslovce vadio citate iz arhive… zajedno sa drugim direktnim svedočenjima koje je uključio u scenario za film Zamena.

scena iz filma Zamena

scena iz filma Zamena

Klint Istvud, Ron Hauard i Anđelina Džoli
Tim koji je stvorio film Zamena

Šokantna priča zasnovana na istinitim događajima zaokupirala je pažnju producentima, oskarovcima, Brajanu Grejzeru i Ronu Hauardu, koji se odlikuju time što su na veliko platno izneli istinite priče iz života –“Američki gangster“, „Blistavi um“, „Bajka o bokseru“ i „Apolo 13“. Znajući da je reditelj-producent Klint Istvud imao sličan senzibilitet kad se radi o projektima zasnovanim na činjenicama, Grejzer i Hauard su ga pozvali da razgovaraju o scenariju koji su oni razmatrali. „Poneo sam ga sa sobom na put u Berlin,“ priseća se Istvud. „Na povratku u avionu sam ga pročitao i mnogo mi se svideo. Čim sam se vratio, pozvao sam Brajana i Rona i rekao im da ću ga raditi. A oni su mi rekli da se i Anđelini Džoli svideo scenario i da želi da ga radi. Rekao sam da mislim da će ona biti sjajna i da mi se mnogo sviđa njen rad. I tako se sve sklopilo –veoma brzo i jednostavno.“
O njegovoj Kristini Kolins, Istvud kaže, „Anđelina je jedinstvena. Mnogo me podseća na glumice iz Zlatnog Doba filma ’40-tih –Ketrin Hepbern, Ingrid Bergman, Bet Dejvis, Susan Hejvord, na sve njih. Sve su bile karakteristične i sve su imale pojavu. Ona je izuzetna glumica.“
Zamena je neobična priča,“ kaže Džolijeva. „Nisam mogla da prestanem da je čitam. Kad bi naišla na prepreku i opet se pridigla, pomislila bih, Dobro je, pridigla se. Kristin Kolins je žena kojoj sam počela da se divim, ali kao glumica, mnogo toga vezanog za priču nisam želela da radim. Nisam htela da snimim film o detetu koje je kidnapovano, jer mislim da ima nečeg u donošenju određenih stvari u vaše okruženje, misli i svet. Ali na kraju je njena snaga s kojom se suočavala sa takvim preprekama uticala da promenim mišljenje. Ova priča mi je mnogo draga zbog načina na koji razotkriva korupciju onih na vlasti. Priča je veoma aktuelna jer se i danas borimo s tim stvarima.“

Prečasni Briglib je smatran za odvažnog aktivistu koji je sebe postavio na mesto borca protiv razuzdane korupcije u gradskoj vladi, pa čak i filmskoj industriji. Briglib je brzo predočio da njegovi sugrađani iz Los Anđelesa olako veruju u sve priče koje im policija servira o tome kako su njihove mutne radnje ustvari korisne, propovedao je da građani treba da se zagledaju u istinu i da ponađu korupciju. Ulogu prečasnog je odigrao priznati glumac Džon Malkovič. Informacije iznutra o gradskoj političkoj mašineriji koje je prečasni posedovao, odigrale su ključnu ulogu u Kristininoj potrazi, a na kraju su joj spasile i život.

Istina koja boli

Produkcija je ostavila dubok utisak na ekipu filma, posebno na Džolijevu i njenu zainteresovanost da oveliča ono što bi svaki roditelj uradio da zaštiti svoje dete. O zajedničkom iskustvu koje je zbližilo sa celom ekipom filma „Zamena“ glumica kaže sledeće: „U filmu koji zahteva duboke emocije, zaista smo plakali zajedno, besneli zajedno i nekako sve to izneli. Ovo naše malo putovanje nas je povezalo kao ljudska bića. Vežete se kroz emocije i zajedničko iskustvo i tako se brzao stvore prijateljstva.“
Istvud je završio parafraziranim citatom Džimija Kegnija, ali to je isto tako mogla reći i sama Kristin Kolins. – Kad nas pritisnu klevetnici, ono što svi možemo da uradimo je da se „ukopamo u mestu i kažemo istinu.“
Ako je Volter Kolins živ, on ima 89 godina.