Kao i kod svakog akcionog heroja, a kod Indijane Džons možda i još više, smo naucili da ma koliko pucali u njih oni ce uvek izbeci sve metke i pored toga još ce uspeti da se srecno docekaju na noge padajuci sa visine više od deset metara. U cemu je tajna Indijane Džons? Ocigledno u trcanju. Kada na vas otpocne paljbu 20 treniranih ruskih vojnika (ili nemackih, sve jedno je) sa prosekom od 1 metak/sec, vi samo pocnite da jurite kao ludi i, ispostavice se da su šanse 90 % da vas nece ni jedan okrznuti, a ako ste Indijana Džons u filmu Kraljevstvo Kristalne Lobanje, šanse rastu do punih 100%.
Spilberg koji je cesto govorio kako ne voli da snima nastavke i da je to razlog zbog koga je prvobitno i odbio da režira prvi Hari Poter film, je u svojoj karijeri snimio tri uspešne franšize. Park Iz Doba Jure je bio izuzetno uspešan, Ajkula je svetu donela strah od vode i akvarijuma, ali publici je daleko omiljeniji (nekada) mladi, inteligentni i harizmati?ni arheolog sa šeširom i bicem koji istražuje i upoznaje svet koji ostatak covecanstva može samo da sanja. Sve to još više ako je to fikcija.
Da se podsetimo: Prvi film franšize Otimaci Izgubljenog Kovcega je snimljen još 1975. godine sa budžetom od 20 miliona dolara, a film je zaradio 383 miliona. Scenario za film je napisao George Lucas koji je glavnom junaku dao ime po svom psu, a lik je prvobitno trebao da se zove Indiana Smith. Posle ogromnog uspeha nastavak je bio ocigledan, ali je tek 1984. godine Ukleti Hram ugledao svetlost dana. Snimljen sa malo više novca (28 miliona), film je zaradio 40 miliona manje nego predhodnik. Scenarista George Lucas je poželeo da primeni pristup vec oproban u njegovom filmu Imperija Uzvraca Udarac i da napiše „tamniju“ pricu. Ipak, Indy 2 je ostaao najslabiji u trilogiji. Treci deo Sveti Gral je snimljen samo pet godina kasnije (1989), a ekipi se pridružio i Sean Connery kao otac Indijane. Sa zaradom od 495 miliona film je postao najuspešniji u franšizi.
33 godine od prvog filma i 19 od poslednjeg, trojac Spilberg-Lukas-Ford su se ponovo udružili da još jednom ožive slavni lik i da nas još jednom povedu u magicnu avanturu. Da li su uspeli u tome?
Ako ste do sada citali mnogobrojne recenzije filma, uglavnom ste primetili veliko razocarenje domacih i stranih kriticara. Ovde moram odmah da vam kažem da su recenzenti retko kada merodavni i da oni od svake slike ocekuju Mona Lizu; koliko god film dobar bio, iskusan kriticar ce mu naci zamerku i to staviti na papir da vam dokaže zašto ga ne treba gledati. Indijana Džons i Kraljevstvo Kristalne Lobanje nije ni približno loš film koliko ste mogli da procitate. Puno zabave, humora, dobrih likova, Indijane i egzoticnih, ranije nikada vidjenih destinacija.
Prica je logican nastavak prethodnika. Radnja pocinje 1957. godine u vreme kada se svet spasio nacista, ali se sada, po vidjenju jednog prosecnog Amerikanca, plaši zlih Rusa komunista i vanzemaljaca (Rozvel). Hladni rat bukti, trka za naprednom tehnologijom je jeku. Grupa ruskih vojnika predvodjena sa Irinom Spalko (Cate Blanchett) upada u Oblast 51 gde se nalazi rezervat gde vlada SAD krije sve najvece tajne na svetu. Tamo, uz dosta akcije, pucnjave (na Indijanu, naravno) krade leš vanzemaljca koji ce im pomoci da razviju tehnologiju telepatskim upravljanja umovima citavog sveta, i sve to po direktivi Staljina licno. Na Indijani (kada vec James Bond i Tom Cruise nisu tu) ostaje da spase ceo svet od zlih Ruskih planova.
Harison Ford se ocigledno i dalje odlicno oseca u svojoj najpoznatijoj ulozi. On je isti onaj stari, ironicni, borbeni Indijana. Njegova je kreacija je još uvek ubedljiva i inspirativna. Pored njega još je zablistala sjajna i nepogrešiva Kejt Blanšet. Njen lik hladne ruske oficirke je pravo osveženje i ona uspeva da dobije svoju polovinu filma i da ostane upamcena na slican nacin na koji je i Tilda Swinton u filmu Letopisi Narnije. Tu je i Shia LaBouf koji u filmu tumaci lik Indijaninog sina, mladog motociklistu, avanturistu i buntovnika (gle, cuda), sa crnom kožnom jaknom i nožem koji je uradjen kao omaž „Divljaku“ Marlona Branda. Njegov je lik je sasvim solidan: ni dosadan ni previše simpatican, a njegovim uvo?enjem samo se zaokružuje prica o mladom pustolovu.
Specijalni efekti su na nivou, pomalo traljavi što je, cini mi se, namerno uradjeno da bi se stekao i oživeo (i to jako uspesno) utisak starih filmova. Fotografija je dosledna prethodnicima, a scenografija je za nekoliko nijansi lošija nego kod starijih filmova.
Ono što nedostaje filmu Indiana Jones And The Kingdome Of The Crystal Skull, jest mladi Stiven Spilberg i još mladji Harison Ford. Film nema u sebi dovoljno snage i Spilbergovog oduševljenja avanturistickim filmovima. Taj nedostatak reditelj pokušava da sakrije preteranim i cestim akcionim scenama i specijalnim efektima. Takodje nema ni toliko duhovitih replika kao u starijim filmovima. Cini se da kako stari, Spilberg svoje filmove sve više rutinski snima, a sve manje sa onim žarom koji je imao kao mlad.
Cudno je i to što je Kraljevstvo Kristalne Lobanje ograni?eno brojem scena. Fanovi franšize su navikli da radnju filma prate na nekoliko kontinenata, na velikom broju lokacija. Sve to daje širinu filmu. Od pocetka prave avanture, kada Indijana dolazi u Južnu Ameriku, u suštini se smenjuju tri duge epizode: Epizoda u pecini gde Indijana nalazi kristalnu lobanju; epizoda jurnjave kroz džunglu; i na kraju epizoda u svetu izgubljene civilizacije. To je to. Nema vecih prevrta i obrta, sem ako izuzmemo trku kroz džunglu gde je lobanja cas kod jednih, cas kod drugih.
Tu su, dalje, one banalnosti koje prate sve savremene akcione filmove, koje nisu uspele da zaobidju ni Indijanu. Pošto je u stilu „1 protiv 50“ uspeo da se oslobodi od ruskih vojnika, Indijana Džons na lucidan nacin preživljava eksploziju atomske bombe, pa onda Indijana sa svoja tri saputnika uspeva ponovo da pobedi 50 Rusa u trci kroz džunglu, da bi ubrzo cetvorka prelako preživela tri pad niz Viktorijine vodopade, ali i pleme cuvara Eldorada i na kraju opšte rušenje izgubljene civilizacije, citavog grada i leteci tanjir koji ispod njega izlazi.
Na kraju krajeva i ovo se da progutati, jer ipak je u pitanju Indijana Džons.
Nemojte propustiti ovaj film.